• ANBAR Mah. 22. Cad. No:12, 38070/KAYSERİ

SOĞUTMA NEDİR?

Soğutmaya Giriş

Bir maddenin veya ortamın sıcaklığını onu çevreleyen hacim sıcaklığının altına indirmek ve orada muhafaza etmek üzere ısının alınması işlemine soğutma denir.
En basit ve eski soğutma şekli,soğuk yörelerde tabiatın meydana getirdiği buzlar muhafaza edilip bunları sıcak veya ısısı alınmak istenen yerlere konarak soğutma sağlanmasıdır.Kışın meydana gelen kar ve buzu muhafaza ederek sıcak mevsimlerde bunu soğutma maksatları için bunu kullanma usülünün M.Ö 1000 yıllarından beri uygulanmakta olduğu bilinmektedir.Bu uygulamanın bugün dahi yurdumuzun bazı yörelerinde geöerli bir soğutma şekli olduğu görülmektedir.Diğer yandan eski Mısırlılardan beri geceleri açık gökyüzünü görecek tarzda yerleştirilen seramik testilerde suyun soğutulabileceği bilinmektedir.Bu soğutma şekli,gökyüzünün gece karanlıktaki sıcaklığının mutlak sıfır (-273) seviyesinde olmasından ve ışıma (radyasyon) ile ısının gökyüzüne iletilmesinden yararlanılarak sağlanmaktadır.
Soğutma genel olarak maddenin çevresinde bulunan havanın ısısının daha düşük bir ısıya indirmektir.Bunun içinde soğutucu maddenin ısısı soğutma işlemine tabi tutulacak olan eşyanın ısısından daha aşağı olması gerekiyor.Soğutma maddesinin yada vasıtasının cinsi ne olursa olsun,soğutulacak olan maddeden alınacak ısı soğutma maddesinin aracılığı ile havaya atılır.

Temel Kavramlar

Erime: Bir cismin ısı tesiri altında katı halden sıvı haline geçmesine denir.
Buharlaşma:Sıvı halinden gaz haline geçmeye denir ve elde edilen gaz buhar ismini alır.
Yoğunlaşma:Buharlaşmadaki olayın tersi,yani gaz halinden sıvı haline geçme yoğunlaşmadır.

Soğutucu Karışımlar

Bir katı cismin sıvı içinde erimesi sıcaklığın düşmesine yol açar. Mühim bir ısı veren kimyevi bir olay cereyan etmediği zaman erime ısı toplar.İşte bu özellikten istifade ile hissedilir derecede sıcalık düşmesi meydana getirmeye muktedir karışımlar hazırlamak suretiyle istifade edilir.

Read More

SULU KLİMA / EVAPORATİF SOĞUTMA NEDİR?

Evaporatif Soğutma Nedir ?

 

Evaporatif soğutma sistemleri, sıcak ve nem miktarı düşük olan bölgelerde daha etkili ve verimli olan, enerji tüketimleri az olan ve çevre dostu iklimlendirme sistemleridir. Bunların yanında enerji verimliliği ve ekonomi açısından da tercih edenler için avantajlı bir üründür.

 

Evaporatif Çalışma Mantığı

 

Evaporatif (Buharlaştımalı) soğutma basit bir prensibe dayanır. Buharlaşma her sıcaklıkta olabilir. Maddeler dışarıdan ısı alarak buharlaşırlar. Dolayısıyla buharlaşmanın olduğu yerde serinleme meydana gelir. Sıcaklığın artması buharlaşmayı aynı oranda hızlandırır.

 

Evaporatif Nasıl Çalışır ?

Evaporatif soğutucu çalışması

KTS evaporatif soğutucularda bulunan gözenekli ve selülozik malzemeden özel olarak imal edilmiş petekler sirkülasyon pompası vasıtasıyla ıslatılırlar. Petek üzerinden geçen hava, suyu buharlaştırır. Buharlaşan su havadan ısı alır ve evaporatif soğutma gerçekleşmiş olur.

Soğutucu cihazın fanı tarafından cihaz içerisine emilen sıcak hava, pedlerin içinden geçtiği sırada pedlerin üzerinden akan su ile temas eder. Doğal buharlaşma işlemi meydana gelerek taze ve soğuk hava ile konforlu ortam sağlanmış olur. Bu sağlanan havada direkt veya kanallar ile ortama basılır.

Proses boyunca havanın yaş termometre sıcaklığı ve entalpisi sabit kalırken, hava ve su arasındaki eş zamanlı gizli ve duyulur ısı transferi gerçekleşir. Bu sebepten dolayı, kuru termometre sıcaklığında bir düşüş meydana gelirken havadaki nem oranında artış görülmektedir. Bu tür evaporatif soğutmada hava filtre edilmiş olduğundan daha temiz hava kanal yardımı ile içeri verilmiş olunur ve iyi bir iç ortam hava kalitesi sağlanır. Klimexs evaporatif soğutma ünitesinde bulunan fan yardımı ile soğutma etki alanı arttırılmış olunur. Evaporatif ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Evaporatif iklimlendirme sistemi ortama taze ve serin hava basarak diğer taraftan; ortamdaki mevcut kötü havanın tahliyesi ile ortamda sürekli TAZE ve SERİN HAVA bulunmasını sağlar.

Evaporatif Sogutma Sisteminin Avantajlari Nelerdir ?

Avantajları

 

1-> %100 Taze Hava – %100 Konfor

İçerideki havayi devir daim etmediği için, %100 Taze hava, %100 Konfor ve Doğal Soğutma sağlar.

2-> Düşük Çalışma Maliyeti

Gazlı klasik klimalara göre %80 daha az enerji harcar.

3- Düşük Yatırım Maliyeti

Geleneksel klimalara göre %80’lere varan ucuz yatırım maliyeti.

4-> Ucuz İşletme / Ucuz Bakım

Kompresör yok, soğutucu gaz yok, bakım maliyeti çok düşük.

5-> Doğaya Dost

Çevreci bir soğutucudur. Çevreye zararlı soğutma gazları kullanılmaz. Çevreye zararlı herhangi bir gaz yaymaz.

6-> Yüksek Konfor

Gazlı klimalar gibi ortamdaki havayı kurutmaz. Hava sirkülasyonu sağlayarak ortamı nemlendirir, ortamda heran taze hava bulunmasını sağlar.

7-> Yüksek İç Hava Kalitesi

Evaporatif soğutucular dış havadan gelen bakteri, toz, polen ve duman filtre ederek iç ortama daha temiz ve sağlıklı hava verir. Hava akımı ile ortamdaki bakteri ve endotoksinleri temizler.

8-> Çalışma Veriminde Artış

İşletmelerde sıcağın 22 C’nin üzerine çıkan her 1 C’nin üretkenliği %3-4; 32 C’nin üzerine çıkan her 1 C’nin %5 verim kaybına neden olduğu görülmektedir.

Evaporatif soğutma ile yüksek sıcaklık olan mahallerde çalışma koşulları iyileşir, çalışanların performansı yükselir.

9-> Hızlı Çözüm

Pratik montaj. Direkt üfleme veya hava kanalları ile istenen mesafelere soğuk hava iletimi.

Read More

CHILLER NEDİR?

Chiller Nedir?

Chiller teknik olarak su soğutucu olarak bilinen mekanik ve elektronik bir cihazdır. Enjeksiyon soğutma sistemi olarak da bilinmektedir. Su soğutma işlemini gazlı sistem kullanarak faaliyete geçirir. Chiller’in üretimi ise su soğutmalı ve hava soğutmalı olmak üzere iki ana model dallarında gerçekleştirilmektedir.

a. Hava Soğutmalı Chiller

Chiller içerisindeki soğutucu gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin hava soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışan sistemleri vardır. Cihazın kurulacağı alanda taze ve temiz hava akışı olması gerekmektedir. Kurulumu esnasında ise Teknik Destek ekibinin vereceği talimatlara göre cihazlar arasındaki mesafe ayarlamaları net bir şekilde yapılmalıdır. Hava soğutmalı chiller cihazları, genellikle su tüketiminin minimize edilmesi gereken yerlerde veya paket tip cihaz seçeneğini daha makul bulan müşteri portföyleri için uygun görülmektedir.

b. Su Soğutmalı Chiller

Su soğutmalı cihazlar hava soğutmalı sistemden farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gazı su ile soğutur. Bu sayede cihazın hacmi minimize edilirken (benzer kapasitedeki chiller cihazına nazaran %65 daha küçük hacim) aynı zamanda kompresör çalışma performansında ki yükselme sebebi ile daha düşük elektrik tüketimi ve daha yüksek performans değerlerine sahiptirler. Bu cihazlarda, kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini için sürekli su kaynağı bulunması şarttır. Bu kaynaklar; akarsu, deniz, soğutma kulesi veya standart su hattı kullanılarak temin edilebilir. Su soğutmalı sistem genellikle, Soğutma sistemi yerleştirilecek alanın kısıtlılığı, enerji maliyetlerinin önemli ama su maliyetlerinin düşük olduğu yerler için tavsiye edilir. Cihaz, iç ortamda çalışabilme özelliğine sahip olduğundan, soğutulacak bölgeye en yakın konumlandırma istenilen durumlarda da genellikle en ideal çözümlerin başında gelir. Deniz üstü araçlarının iklimlendirilmesi için de bu cihazlar kullanılmaktadır.

Su Soğutmalı Chiller Genel Çalışma Prensibi

Chiller Nerelerde Kullanılır?

Chiller Soğutma Sistemleri, soğutma sistemlerinin ihtiyaç olduğu hemen hemen tüm proseslerde kullanılmaktadır. Bunların başında HVAC (iklimlendirme sistemleri) olmak üzere, metal, plastik, MR cihazları, kaynak hatları, gıda sanayi, soğuk hava depoculuğu, CNC Plazma ve lazer ile işlem yapan cihazlar, tekstil sektöründe iplik nemlendirilmesi…vb. sektörlerde uygulanabilecek bir soğutma sistemidir. Sıcak iklime sahip ülkelerde, hazır beton tesislerinde beton suyunun soğutulması için de oldukça yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

Enjeksiyon Kalıp Soğutma Sistemleri

Kalıpların soğutulması: uygun bir soğutma sağlanabilmesi için, kalıplanan malzemenin özellikleri parçanın şekli, kalıbın yapısı ile transfer yapılacak ısı miktarının bilinmesi gerekir. Su ile soğutmada soğutma suyu kanalları kalıp yüzeyine fazla yakın olmamalıdır, aksi halde sıcaklık değişimleri kalıp yüzeyinde termal şoklara sebep olabilir. Su kanalları kalıp yüzeyinden fazla uzakta da olmamalıdır. Çünkü bu durumda ısı transferi yeterince sağlanamaz kalıp plakası kanal çaplarının 2/3 katı uzağa su kanalları oluşturulabilir. Kanal düzenlemelerinde ve giriş çıkışların teşkilinde suyun belirli bir basınçta ve hızda dolaşımını temin edecek şekilde dengeli kurulmalıdır. Su en fazla ısıyı transfer edecek şekilde kanallarda da giriş çıkışı sağlanmalıdır. Suyun debisi kalıbı belirlenen sıcaklıkta tutabilecek miktarda olmalıdır. Soğutma suyunun giriş ve çıkış sıcaklıkları arasında fark olmamalıdır. Kalıba soğutma suyu genellikle 20 -250 °C girmeli 50 -550 °C olarak çıkışı sağlanmalıdır.

Read More

SOĞUK HAVA ODASI / SOĞUK HAVA DEPOSU NEDİR?

Soğuk Hava Deposu Nedir

Ürünlerin düşük sıcaklıklarda soğuk ya da donmuş olarak muhafazasını sağlamak için tasarlanmış depolara, Soğuk Hava deposu veya Soğuk Hava denir. Soğuk Havalar tam otomatik olarak, ürünlerin uygun sıcaklık ve nem değerlerinde uzun süreler ekonomik ve sağlıklı muhafazasını sağlar. Büyük hacimli Soğuk Hava depoları içinde birden fazla Soğuk Hava bulundurulabilir ve her bir odanın soğutulması bire bir ya da merkezi sistem olarak tasarlanabilir. Soğuk Hava deposunun ekonomik ve uzun süre hizmet verebilmesi, yapı fiziğinin şartına uygun inşa, ısı etkisi altında kalan yapı elemanlarının da etkin bir ısı izolasyonu ve buhar difüzyonuna karşı yalıtmakla sağlanabilir.

 

* Soğuk Hava depoları betonarme veya prefabrik olarak inşa edilebilen yapılardır.

* Soğuk Hava depoları ısı izolasyon u ve buhar difüzyonu (geçirgenliği) yalıtım standartlara uygun yapılır.

* Birim alana istiflenebilecek gıda yükü belirlenmiştir.(ton/m2)

* Soğutma sisteminde amonyak veya freon türevi soğutucu akışkanlar kullanılabilir.?

* Soğuk depolarda soğutma aralığı + 15 C ile -2 C arasındadır.

* Soğuk depolarda dondurma aralığı 0 C ile – 40 C arasındadır.

* Soğuk depo ve odalarda nem kontrolü gıda maddesinin türüne göre ayarlanacak şekilde tasarlanır.

* Bütün soğutma sistemi tam otomatik kontrollü ve aşırı yük korumalı şekilde tasarlanır.

* Araçların boşaltma ve yükleme yapmasına uygun platformları vardır.

* Birbirinden bağımsız kullanılabilen soğutma ve dondurma odaları mevcuttur.

* Hızlı dondurmanın ( şoklama ) standartlara uygun odaları mevcuttur.

* Soğuk Havalar homojen bir ortam sıcaklığına sahiptir.

Read More

SOĞUK HAVA DEPOSU TASARLANMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Soğuk Hava Deposu Tasarlanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Soğuk hava deposu inşası öncesinde belirlenmesi gereken bazı parametreler vardır. Sistem ve cihazların uzun yıllar boyunca yüksek verimle çalışması ve enerji tüketimlerinin artmaması için, bu parametrelerin doğru belirlenmesi gerekir.

1- Soğuk hava deposunun tipinin belirlenmesi

Soğuk deponun hangi amaçla kullanılacağı önemlidir.
Ön soğutma odası: 0/+8°C aralığında ürünlerin ön soğutulması için kullanılır.
Soğuk muhafaza odası (serin oda): +8/+14 °C aralığında soğuk muhafaza için kullanılır.
Soğuk muhafaza odası: -1/+8 °C aralığında soğuk muhafaza için kullanılır.
Donmuş muhafaza odası: -18/-24°C aralığında donmuş ürünlerin muhafazası için kullanılır.
Şok dondurma odası: 35/-45°C aralığında şoklama için kullanılır.

2- Depolanacak ürünlerin cinsi

Deponun her bir odasında yalnızca tek tip ürün saklanmalıdır. Ürün kapalı ambalaj içindeyse ve depolama sıcaklıkları uyuyorsa farklı ürünler bir arada saklanabilir.

3- Ürün saklama sıcaklığı ve bağıl nemi

Depo tasarımı yaparken, depolanacak ürünlerin cinsine göre hesaplama yapılır. Yanlış seçilen sıcaklık, ürünlerin depo ve raf ömrünün kısalmasına yol açabilir.

4- Ürünün depoya giriş sıcaklıkları

Soğutma kapasitesinin belirlenmesi için, ürünlerin hangi sıcaklıkta depoya ulaştırıldığı önemlidir.

5- Ürünlerin depoya günlük giriş miktarı

Depoya girecek ürün miktarına göre; forklift, çalışan sayısı, kamyon, TIR park alanı vs. belirlenir.

6- Ürünlerin ambalaj türleri

Ürünlerin depolama tipine bağlı olarak; karton kutu, koli,palet, kasa, yığma türde depolanabilir.

7- Soğuk hava deposu boyutları

Deponun boyutları, ihtiyaç duyulan kapasiteye, arazi ve imar durumuna göre belirlenir.

8- Depo içerisine yapılacak oda sayısı

Oda sayısı ürünlerin sirkülasyon hızına, miktarına göre belirlenebilir. Odalar çok büyük olursa boşaltılması uzun sürer ya da çok küçük olursa ilk yatırım maliyeti artar.

Atmosfer Kontrollü Soğuk Hava Deposu

9- Soğuk hava deposunun kurulacağı yerin coğrafi şartları

Dışa hava şartları, bağıl nem gibi etmenler, depoda hesaplanacak ürün için belirlenecek soğutma yükünün doğru hesaplanması açısında önemlidir.

10- Soğuk hava deposu inşa tipi

Soğuk hava deposu, betonarme ya da çelik konstrüksiyon olarak yapılabilir. Deponun zemin, duvarlar ve tavandan ısı kazancının azaltılabilmesi için yalıtılması gerekir.

11- Kapı tipi

Soğuk hava deposunda kapılar, ısı kazancı oluşması ve maliyet konusunda belirleyici unsurlardan biridir. Bu nedenle doğru kapı tipleri seçilmelidir.

Sürgülü kapı: Soğuk odaların kapısı olarak kullanılır. Forkliftin geçebileceği genişlik ve yükseklikte olmalıdır.

Çarpma kapı: İşletme alanından depo alanına geçişler ile koridor geçişlerinde kullanılır.

Seksiyonel kapı: İşleme veya yükleme alanı ile dış ortamı ayırmak için kullanılır.

Kaynak: Gıda Güvenliği ve Soğuk zincir, Edt: Prof. Dr. Y. Onur Devres İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Maslak – ISTANBUL , ISKID İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları derneği (www.iskid.org.tr), Gıda Güvenliği Derneği (www.ggd.org.tr).

Read More

ENDÜSTRİYEL MUTFAK TASARIMI

Endüstriyel Mutfak Tasarlamanın 5 Sırrı

Yazar: Isil Arikan 

Ocak 16, 2019
Endüstriyel Mutfak Tasarlamanın 5 SırrıYaz mevsimi henüz gelmedi ama yaklaştığını hissettiriyor. Haliyle servis sektöründe yer alan tüm işletmelerde yenilenme veya kurulma işlerinin hızlandırılması faaliyetleri için sezon açıldı diyebiliriz, ki buna servis sektöründe nicelik olarak en yüksek orana sahip cafe, restoran ve barlar da dahil. Bu keyifli olduğu kadar zor da bir süreç. Sahip olduğunuz restoran veya cafeyi yenilerken, büyütürken veya sıfırdan bir işletme kurarken belki arka planda kalan ancak en yüksek yatırımı yapmanızı gerektiren mutfak ise doğru tasarlandığında müşterilerinizin memnuniyetini siz farkına bile varmadan etkileyecek, yapılan yanlışların ise  tekrar tekrar mutfak tasarımı ve satınalması yönünde size yeni yükler çıkaracak bir alan olduğunu unutmayın. Endüstriyel Mutfak Tasarlamanın 5 Sırrı isimli yazıda biraz da bu işin fazla dikkat edilmeyen, göze batmayan püf noktalarından bahsedelim. Sonrasında, Zor ve Heyecanlı Bir Süreç: Endüstriyel Mutfak Kurulumu İçin 6 Maddede Bilmeniz Gerekenler yazısında da endüstriyel mutfak yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktalara değiniriz.

1.     Müşteri Sirkülasyonunu Her Zaman Göz Önünde Bulundurun 

Eğer halihazırda bir restoran veya cafeniz varsa, sadece mutfağı yenilemeyi planlıyorsanız müşteri sirkülasyonunu öngörmek sizin için kolay. Hatta bu bir öngörü değil, zaten sahip olduğunuz bir bilgi olacak. Ancak yeni kurulan işletmelerde haftanın hangi günü, hangi saatler arasında yoğunluğun artacağını ve bunun hangi seviyelere kadar çıkabileceğini öngörmek durumundasınız. Zira bu anlar mutfağın en verimli ve hızlı bir şekilde çalışması gereken zamanlar. Müşteri yoğunluğu doğrultusunda kaç çalışanın aktif olarak mutfakta yer alacağı, ihtiyaç duyacakları hareket alanı, sıcak ve soğuk servis edilecek yiyeceklerin hazırlanması ve hızlı bir şekilde servise sunulacak hareket düzeninin oluşturulması endüstriyel mutfak tasarlamanın püf noktalarından biri. Bu belki sakin saatler için hiç işinize yaramayacak ancak yoğunluğun arttığı zaman diliminde de aynı hız ve performansla müşterilere servis yapmak için göz önünde bulundurulması gereken bir nokta.

2.     Hijyene Yatırım Yapmayı İhmal Etmeyin

Hijyeni sadece günlük temizlik olarak düşündüğünüzde uzun vadede müşteri memnuniyetsizliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimlerinde sorun yaşama ihtimalini arttırır. Dolayısıyla kurmak istediğiniz endüstriyel mutfak tasarlanırken temel hijyenik şartları sağlayacak şekilde ekipman seçmeli, kurulum ve gerekli bakım ve temizlikleri sorunsuz işleyecek şekilde organize etmelisiniz.

3.     Depolama ve Saklama Alanlarını Doğru Hesaplayın

Elbette hem yiyecek ve içecekleri hem de temizlik malzemelerini depolayıp saklamak için bir alan ayırmayı planlamışsınızdır. Ancak bu alanın sadece kapasitesini değil, fonksiyonelliğini de göz ardı etmemelisiniz. Saklama ve depolama alanlarının hijyenik koşulları sağlamasının yanı sıra kolay ulaşılabilir, başka bir deyişle el altında, olması da önemli bir detay. Aksi halde özellikle müşteri sirkülasyonunun yüksek olduğu zaman dilimlerinde sunacağınız servise de yansıyan aksamalar yaşamanız mümkün.

4.     Havalandırmayı ihmal Etmeyin

Elbette endüstriyel mutfak tasarlarken havalandırma konusunu düşünürsünüz ancak ne derece detaycısınız? Havalandırma sistemleri ihtiyaca göre çok değişken. Örneğin çeşitli kahve ve içecekler sunan bir coffe shop ile kızartma ağırlıklı yemeklerin pişirildiği bir fast food restoranının havalandırma ihtiyaçları birbirinden çok uzak. Standart donanımlarla da yolda kalmanız kuvvetle muhtemel. Aslında bu konuyu işin uzmanına danışmanız hatta profesyonel yardım almanızı şiddetle öneririz.

5.     Değişiklik İhtimalini Unutmayın

Endüstriyel mutfak tasarlarken bugünün ihtiyaçlarına göre en doğru ve işlevsel mutfağı elde edebilir ve uzun süre boyunca yüksek bir performansla kullanabilirsiniz. Ancak uzun vadede;

–          İşletmenizi büyütmeniz veya küçültmeniz,

–          Sunduğunuz yemek ve yiyeceklere yeni kategoriler eklemeniz,

–          Başka bir mekana taşınmanız

da gerekebilir. Ya da şimdi aklınıza bile gelmeyen onlarca olasılık meydana gelebilir. Dolayısıyla bugünün ihtiyaçlarına göre endüstriyel mutfak tasarlarken yarının ihtiyaçlarının ne olabileceğini mümkünse öngörmeye çalışmanız ve o alanlarda esnek düzenlemelere gitmenizi öneririz.

Endüstriyel Mutfak Tasarlamanın 5 Sırrı yazısında biraz da bir iç mimar ile çalışmayan, işletmesinin mutfağının tasarımında söz sahibi olmak isteyen girişimciler için püf noktaları özetlemek amacıyla yazdık. Tasarım aşamasından sonra iş satınalma ve kuruluma geldiğinde dikkat etmeniz gereken kriterler daha da somutlaşacak ve bunlardan da gelecek yazıda bahsedelim.

Read More