• ANBAR Mah. 22. Cad. No:12, 38070/KAYSERİ
Soğuk hava deposu; ihtiyaç duyulan gıdaların tazeliğini korumak ve raf ömrünü uzatmak için dış ortam şartlarından izole edilen mekanın soğutma cihazları yardımıyla soğutularak, ürünler için ideal ortamın sağlandığı hacimlerdir.
Soğuk hava depolarında amaç, ürünün görünümü ve iç yapısı bozulmadan ilk gün ki tazeliğini koruyarak uzun süre muhafaza edilmesidir.

Soğuk hava depolarında genel olarak 4 farklı sıcaklık aralığı bulunmaktadır.

Ortam Serinletme: +12°C / +16°C

Genellikle ürün işleme,paketleme ve sevkiyat kısımlarında tercih edilir. Dikkat edilmesi gereken husus, bu bölümlerde personeller çalıştığından, seçilen iç soğutma ünitesinin ses ve hava debisinin insan konforunu etkilememesi gerekmektedir.

Soğuk Muhafaza: -5°C / +8°C

Soğuk odalarda en sık kullanılan sıcaklık aralığıdır. Bu çalışma sıcaklıklarında Taze meyve ve sebzeler, taze et ve tavuk ürünleri, süt ve süt ürünleri, taze su ürünleri, unlu mamuller ve  ilaçlar muhafaza edilir.

Donmuş Muhafaza: -18°C / -25°C

-40°C ‘de Şoklanan gıdaların, şoklama prosesinden sonra Deepfreeze  ( derin dondurucu ) depolarda muhafaza edilmesi gerekir. Bu çalışma sıcaklıklarında Dondurma, Dondurulmuş Meyve,Sebze, Et, Tavuk,Balık Ürünleri ve Dondurulmuş Unlu Mamuller muhafaza edilir.Son yıllarda donmuş gıda çeşitliliği arttığından bu depolar da çok yaygınlaşmaktadır. İzolasyona ve cihaz seçimine dikkat etmek gerekir.

Şoklama : -35°C / -40°C

Uzun süre muhafaza edilecek gıdaların çekirdek sıcaklığının -18°C’ye düşürülmesi sürecidir. Ürünün Çekirdek sıcaklığı -18°C’ye ulaştıktan sonra Donmuş Muhafaza deposuna sevk edilmelidir. -40°C Şoklama odaları depolama amaçlı kullanılmamalıdır. Bu odalarda dikkat edilmesi gereken husus, soğutma cihazı seçimidir. Soğutma cihazı seçimi yapılırken, ürünün cinsi, miktarı, giriş sıcaklığı, oda ebatları ve hedeflenen şoklama süresi. Şoklama süresi kısa tutulmalı ki gıdanın raf ömrü daha uzun olsun. -18°C odalarda donma işlemi yapılmamalıdır

Soğuk Oda yapılması düşünülen yerin , En x Boy x Yükseklik ölçüleri çarpılarak, Odanın Hacmi (m3) hesaplanır. Bu hacime göre istenilen çalışma sıcaklığı için aşağıda belirtilen teknik hesap föyünden odanın soğutma yükü hesaplanır. Bu çıkan soğutma yüküne göre uygun cihaz seçimi yapılır.

Öncelikle muhafaza edilecek ürünün cinsi ve hedeflenen depolama kapasitesine göre Mimari yerleşim projesi ve takım projeleri çizilir. Daha sonrasında temeli ve çelik konstrüksiyonu veya beton prefabriği tamamlanan inşaatın çatı kaplama işlemi tamamlandıktan sonra, Soğuk Hava Deposu Duvar ve Tavan Panellerinin montajı yapılır. Panellerin montajından sonra zemin yalıtımı döşenir ve hasır çelikli zemin betonu dökülür.

Yukarıdaki işlemlerden sonra Soğuk Oda Kapılarının montajı ve kurulumu yapılır. Son olarak Soğutma cihazının montajı yapılıp devreye alındıktan sonra istenilen sıcaklık derecesine ayarlanıp teslimatı yapılır.

Soğuk Oda maliyet hesaplaması yapılırken aşağıda maddeler halinde detaylı olarak anlatılmış kriterlere göre hesaplama yapılmaktadır.  Bunları saymak gerekirse ;

1) Depolanacak Ürün Cinsi (Meyve,Sebze,Et,Süt Ürünleri,Dondurulmuş Ürünler Vb )
2) Depolanacak Miktar (500 Ton, 1.000 Ton, 2.000 Ton, 5.000 Ton Vb)
3) Tesisin Yapılacağı Yer ve İklim Koşulları

Yukarıdaki temel ve ilave aldığımız bilgiler ve Müşterimizin talepleri doğrultusunda Proje birimimizdeki Uzman Mühendis ekibimiz tarafından hesaplamalar yapılarak Soğuk Hava Deposu Maliyetini çıkartıyoruz.

Bir örnek ile anlatacak olursak ;

Kapasite: 1.500 TON Kapasiteli Nar Soğuk Hava Deposu Maliyeti
Yer: Mersin
Depo Alanı: 1.000 m2 ( 6 adet*167 m2 Soğuk Hava Deposu) Depo Yüksekliği: 7,50 metre
Panel Kalınlığı: 100 mm
Depo Sıcaklığı: +4°C

Bu bilgiler ışığında panel hesaplaması ve cihaz seçimi yaparak Soğuk Hava Deposu maliyet hesaplamasını belirliyoruz.

İyi ve kullanışlı bir Soğuk Hava Deposu iyi tasarlanmış projeyle mümkündür. Soğuk hava deposu projelerinde ilk yola çıkacağımız bilgi ürünün cinsi ve depolama miktarıdır. Bu temel iki bilgi oldukça önemlidir. Daha sonrasında verilen depolama miktarlarına göre depo alanı belirlenir.

Mesela 1.000 Ton Elma Projesi İçin;
Depolama Sıcaklığı: 0°C
Elma 1 m³ hacimde yaklaşık olarak 200 kg olarak hesap edilir.
1.000 ton elma muhafazası için yaklaşık 5.000 m³’lük bir hacme ihtiyacımız olacaktır.
Elma kasalarını 6’şarlı ve 3 palet şeklinde üst üste koyduğumuzda yükseklik 600 cm olacaktır. Üstten evaporatör fanları için 100 cm havalandırma boşluğu hesap edecek olursak İç net yüksekliğin minimum 700 cm olması gerekmektedir.

5.000 m³ ÷ 7 m yükseklik = 715 m²’lik bir alana ihtiyaç vardır.
715 m² tek başına büyük bir depo olacağından kullanışlı olması için 120 m² alanında x 6 adet eşit kapasitede depo tasarlıyoruz.
6 adet deponun 3’ü sağ 3’ü sol olacak şekilde ortada 5 metre genişlikte koridor bırakarak Soğuk Hava Deposu Projesi tasarlayabiliriz.

Soğuk hava depolarının maksimum verimle kullanılması için raf sistemlerine ihtiyaç vardır. Soğuk hava deposunun içine kurulacak raflar sayesinde muhafaza edilen ürün miktarı artırılabilir,  ürünler daha düzenli muhafaza edilebilir.

 • SOĞUK ODA KAPILARI

İyi işleyen bir soğuk odanın en önemli parçası, uygun cihaz seçiminin yanı sıra mükemmel sızdırmazlık ve yalıtıma sahip doğru bir kapıdır.

Tesis için en uygun soğuk oda kapısı seçimi, sadece enerji tasarrufu sağlamaz aynı zamanda uzun vadede sorunsuz bir performans sağlar.

Kayseri Tek Soğutma, Soğuk Hava Deposu endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak için birinci sınıf malzemeyi en son teknolojiyle birleştirerek estetik görünüme sahip kapılar üretmektedir.

Kapılar, 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasına yüksek basınç poliüretan makinelerde 40-42 kg/m³ yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek üretilir.

Soğuk Hava deposunun sıcaklık derecesine göre kapı kalınlıkları 4 cm (flip-flap için), 8 cm,10 cm,12 cm ve 15 cm kalınlıktadır. Düşük sıcaklıktaki depolarda donmalara karşı kapı contaları ısıtıcı rezistanslı şekilde üretilmektedir.

Sürgülü Tip Soğuk Depo kapılarının yüzey malzemeleri standart olarak RAL 9002 boyalı Polyester kaplı Galvaniz Sac olarak üretilmektedir. Tercihe göre PVC kaplı Galvaniz Sac veya 304 Cr-Ni Paslanmaz Sac olarak ta üretilebilmektedir.

Soğuk Oda Kapıları, sadece Soğutma tesislerinde değil ısı yalıtımının gerektiği tüm mahallerde kullanılabilir.

Kapılar, müşterinin talebi ve projenin detayına göre istenilen boyutta ve tipte üretilebilir.

NEDEN KTS SOĞUK ODA KAPILARI ?

* Sağlamlık

* Dünya standartlarında üretim

* Hijyenik olması

* Kapı kanatları monoblok (tek noktadan) baskılı

* Isı köprüsü oluşumu engellenmiş

* Estetik tasarım

* Uzun ömürlü

* Kolay kurulum

* Orijinal Yedek Parça

* Satış sonrası hizmet

.

ÇARPMA TİP SOĞUK DEPO KAPILARI

 

Menteşeli Çarpma Soğuk Oda Kapıları küçük ve orta büyüklükteki Soğuk Hava Depolarında tercih edilir.

Kayseri Tek Soğutma bu kapıları kendi bünyesinde Uluslararası standartlara göre imal etmektedir.

 • Menteşeli kapılar , 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasına yüksek basınç poliüretan makinelerde 40-42 kg/m³ yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek üretilir.
 • Soğuk Hava deposunun sıcaklık derecesine göre kapı kalınlıkları 8 cm,10 cm,12 cm ve 15 cm kalınlıktadır. Düşük sıcaklıktaki depolarda donmalara karşı kapı contaları ısıtıcı rezistanslı şekilde üretilmektedir.
 • Menteşeli Çarpma Soğuk Depo kapılarının  yüzey malzemeleri standart olarak RAL 9002 boyalı Polyester kaplı Galvaniz Sac olarak üretilmektedir. Tercihe göre PVC kaplı Galvaniz Sac veya 304 Cr-Ni Paslanmaz Sac olarak ta üretilebilmektedir.
 • Sürekli gıdalarla iç içe olduğundan Hijyenik olması çok önemlidir. Bu sebepten HACCP kurallarına uygun anti-bakteriyel malzemeler kullanılarak imal edilmektedir.
 • Menteşeli kapılarda en yaygın kullanılan Net geçiş ölçüsü 90 cm x 190 cm‘dir. Müşterinin talebi ve içeriye girecek taşıma aletlerinin ebatlarına göre daha geniş veya daha dar ölçülerde de üretim imkanı vardır.
 • Kapı kanadı açıldığında yere sürtünmeyi engelleyen kalkar menteşe kullanılmaktadır.
 • Menteşeli Çarpma Kapılar; sadece Soğuk Hava depoları için değil ısı yalıtımının gerektiği mahallerde de kullanılabilir.
 • Menteşeli çarpma tip kapılar müşterinin talebi ve projenin durumuna göre sağa veya sola açılabilir şekilde imal edilebilir.
 • Herhangi  bir panik anında kapı dışarıdan kilitlenmiş olsa bile depo içerisinde kalan kişi fosforlu iç açma tutamağı sayesinde rahatlıkla depo dışına çıkabilir.
 • İsteğe bağlı olarak kapı kanadına gözetleme penceresi takıldığında kapıyı açmadan depo içerisindeki ürünleri izleme imkanı sağlanılabilir.

SÜRGÜLÜ TİP SOĞUK DEPO KAPILARI

Sürgülü Soğuk Oda Kapıları çoğunlukla orta ve büyük ölçekte Soğuk Hava Depolarında tercih edilir.

Kayseri Tek Soğutma bu kapıları kendi bünyesinde Uluslararası standartlara göre imal etmektedir.

 • Sürgülü kapılar , 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasına yüksek basınç poliüretan makinelerde 40-42 kg/m³ yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek üretilir.
 • Soğuk Hava deposunun sıcaklık derecesine göre kapı kalınlıkları 8 cm,10 cm,12 cm ve 15 cm kalınlıktadır.Düşük sıcaklıktaki depolarda donmalara karşı kapı contaları ısıtıcı rezistanslı şekilde üretilmektedir.
 • Sürgülü Tip Soğuk Depo kapılarının  yüzey malzemeleri standart olarak RAL 9002 boyalı Polyester kaplı Galvaniz Sac olarak üretilmektedir. Tercihe göre PVC kaplı Galvaniz Sac veya 304 Cr-Ni Paslanmaz Sac olarak ta üretilebilmektedir.
 • Sürekli gıdalarla iç içe olduğundan Hijyenik olması çok önemlidir. Bu sebepten HACCP kurallarına uygun anti-bakteriyel malzemeler kullanılarak imal edilmektedir.
 • Sürgülü kapıların en büyük avantajı, geniş ebatlarda üretilebildiğinden forklift veya el forklifti kullanarak ürün sevkiyatları rahat şekilde yapılır. En yaygın kullanılan kapı ölçüsü 150 cm x 220 cm‘dir. Müşterinin talebi ve içeriye girecek taşıma aletlerinin ebatlarına göre 90 cm x 190 cm’den başlayıp en geniş ölçülere göre üretim imkanı vardır.
 • Sürgülü Kayar Kapılar; sadece Soğuk Hava depoları için değil ısı yalıtımının gerektiği mahallerde de kullanılabilir.
 • Sürgülü kapı, müşterinin talebi ve projenin durumuna göre sağa veya sola kayabilir şekilde imal edilebilir.
 • İsteğe bağlı olarak kapı kanadına gözetleme penceresi takıldığında kapıyı açmadan depo içerisindeki ürünleri izleme imkanı sağlanılabilir.

MONORAY SOĞUK DEPO KAPILARI

 • MONORAY SOĞUK ODA KAPILARI

Monoray Soğuk Oda kapıları, Monoray hatlarının geçtiği alanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Çoğunlukla Kırmızı et kesimhaneleri ve et işleme tesislerinde kullanılır.

Kayseri Tek Soğutma bu kapıları kendi bünyesinde Uluslararası standartlara göre imal etmektedir.

Monoray hattındaki ağır kütleli  karkas etlerin, Soğuk Hava deposuna giriş ve çıkış transferi sırasında etin monoray hattı üzerinde sistemli şekilde taşınmasını  sağlayan özel üretim kapılardır.

Sürgülü ve Menteşeli tip olmak üzere iki çeşittir.

Monoray kapılar , 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasına yüksek basınç poliüretan makinelerde 40-42 kg/m³ yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek üretilir.

Soğuk Hava deposunun sıcaklık derecesine göre kapı kalınlıkları 8 cm,10 cm,12 cm ve 15 cm kalınlıktadır.Düşük sıcaklıktaki depolarda donmalara karşı kapı contaları ısıtıcı rezistanslı şekilde üretilmektedir.

Monoray Kapıların, yüzey malzemeleri standart olarak RAL 9002 boyalı Polyester kaplı Galvaniz Sac olarak üretilmektedir. Tercihe göre PVC kaplı Galvaniz Sac veya 304 Cr-Ni Paslanmaz Sac olarak ta üretilebilmektedir.

Sürekli gıdalarla iç içe olduğundan Hijyenik olması çok önemlidir. Bu sebepten HACCP kurallarına uygun anti-bakteriyel malzemeler kullanılarak imal edilmektedir.

Kayseri Tek Soğutma bu kapıları kendi bünyesinde Uluslararası standartlara göre imal etmektedir.

FLİP FLAP SOĞUK DEPO KAPILARI

  • FLİP FLAP SERVİS KAPILARI

  Flip Flap Servis Kapıları, düşük sıcaklık derecelerinin olmadığı üretim, işleme ve çalışma alanlarında tercih edilir.

  Kayseri Tek Soğutma bu kapıları kendi bünyesinde Uluslararası standartlara göre imal etmektedir.

  Tek kanatlı ve çift kanatlı olmak üzere iki çeşittir.

Flip Flap Kapı
  • Hareketli kanatlar her iki yönde 180 derece açılabilir ve istediğinde açık durabilir.Flip-Flap kapılar , 0.50 mm kalınlıkta iki sac arasına yüksek basınç poliüretan makinelerde 40-42 kg/m³ yoğunlukta poliüretan enjekte edilerek üretilir.Standart kanat kalınlığı 4 cm’dir.Sürgülü Tip Soğuk Depo kapılarının yüzey malzemeleri standart olarak RAL 9002 boyalı Polyester kaplı Galvaniz Sac olarak üretilmektedir. Tercihe göre PVC kaplı Galvaniz Sac veya 304 Cr-Ni Paslanmaz Sac olarak ta üretilebilmektedir.

   Tercihe göre pencereli veya penceresiz olarak üretilebilir.

HERMETİK SPLİT SOĞUTMA CİHAZLARI

 • Hermetik Split Soğutma Cihazları

Soğutma cihazı dış ünitesi ; kondenser,kompresör, fan motoru, likit tankı, selenoid vana,kombine prosestat,gözetleme camı, fan motoru, fan kontrolü, drayer filtre ve elektrik panosundan oluşur.

Hermetik Split Soğutma Cihazları küçük ölçekli Soğuk Hava Depolarında  tercih edilir.

Soğuk Muhafaza veya Donmuş Muhafaza odalarında kullanılabilir.

Hava Soğutmalı Kondenserlidir.

Kondenser yüzey alanı ve kapasitesi tropikal iklim koşullarına göre dizayn edilmiştir.

Standartlara Uygun IP 55 Entegre Panolu ve tüm elektrik ekipmanları ünite üzerinde takılı ve montaja hazırdır.

1 HP’den 7 HP’ye kadar kapasite aralığı vardır.

Kablolu Uzaktan Kumanda Paneline sahiptir.

İsteğe bağlı olarak düşük devir sessiz fan seçeneği vardır.

Bütün cihazlarda Akustik Ses İzolasyonu ve Arıza Sinyal Lambaları mevcuttur.

 • Hermetik Split Soğutma Cihazları

Soğutma cihazı dış ünitesi ; kondenser,kompresör, fan motoru, likit tankı, selenoid vana,kombine prosestat,gözetleme camı, fan motoru, fan kontrolü, drayer filtre ve elektrik panosundan oluşur.

Hermetik Split Soğutma Cihazları küçük ölçekli Soğuk Hava Depolarında  tercih edilir.

Soğuk Muhafaza veya Donmuş Muhafaza odalarında kullanılabilir.

Hava Soğutmalı Kondenserlidir.

Kondenser yüzey alanı ve kapasitesi tropikal iklim koşullarına göre dizayn edilmiştir.

Standartlara Uygun IP 55 Entegre Panolu ve tüm elektrik ekipmanları ünite üzerinde takılı ve montaja hazırdır.

1 HP’den 7 HP’ye kadar kapasite aralığı vardır.

Kablolu Uzaktan Kumanda Paneline sahiptir.

İsteğe bağlı olarak düşük devir sessiz fan seçeneği vardır.

Bütün cihazlarda Akustik Ses İzolasyonu ve Arıza Sinyal Lambaları mevcuttur.

YARI HERMETİK SPLİT SOĞUTMA CİHAZLARI

 • Yarı (Semi) Hermetik Split Soğutma Cihazları

Soğutma cihazı dış ünitesi ; kondenser,kompresör, fan motoru, likit tankı, selenoid vana,kombine prosestat,gözetleme camı, fan motoru, fan kontrolü, drayer filtre ve elektrik panosundan oluşur.

Yarı Hermetik Split Soğutma Cihazları orta ve büyük ölçekli  Soğuk Hava Depolarında  tercih edilir.

Soğuk Muhafaza veya Donmuş Muhafaza odalarında kullanılabilir.

Hava Soğutmalı Kondenserlidir.

Kondenser yüzey alanı ve kapasitesi tropikal iklim koşullarına göre dizayn edilmiştir.

Standartlara Uygun IP 55 Entegre Panolu ve tüm elektrik ekipmanları ünite üzerinde takılı ve montaja hazırdır.

2 HP’den 50 HP’ye kadar kapasite aralığı vardır.

Kablolu Uzaktan Kumanda Paneline sahiptir.

İsteğe bağlı olarak düşük devir sessiz fan seçeneği vardır.

Bitzer Yarı Hermetik Pistonlu Kompresörler – Orta ve Yüksek Basınç ...

Soğuk hava depolarımız inşai tip ve panel depo olmak üzere genel olarak iki çeşittir. Muhafaza edilecek ürünün sıcaklığına göre gereken hesaplamalar ve tasarım yapıldıktan sonra projelendirilirler.

Soğuk hava depolarının fiyatlandırılması için ,

 • Muhafaza edilecek ürün ve miktarı
 • İstenilen soğutma derecesi
 • Odanın En*Boy*Yükseklik ölçüleri
 • Uygulama yapılacak yer

gibi bilgileri vermeniz gerekmektedir.

İyi izole edilmemiş bir oda daha fazla elektirik parası ödemenize sebep olacaktır. Bu nedenle, zemin izolasyonu yaptırmayı ihmal etmeyiniz.